Snaga ljudi

Dana 29.5. 2019., povodom Dana branitelja Grada Zagreba i Dana Grada Zagreba, na središnjoj pozornici HNK-a u Zagrebu održano je svečano predstavljanje projekta Snaga ljudi – činiti dobro koji traje od 1.12.2018. – 1-12-2019. Cilj navedenog projekta, u organizaciji Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja, je promovirati primjere dobre prakse u kojima se snagom ljudi činilo i čini dobro u skrbi prema potrebitima. Na svečanom predstavljanju projekta održana je praizvedba dokumentarnog filma pod nazivom “Pouke o čovječnosti” redatelja Branka Ištvančića, a koji je nastao prema istoimenoj knjizi koja se bavi evakuacijom psihijatrijskih bolesnika iz Pakraca tijekom Domovinskog rata. Nakon praizvedbe dokumentarnog filma, u drugom dijelu svečanosti, uz video projekciju predstavljeni su ljudi i institucije koji su primjeri dobre prakse brige o ljudima i pravi “ambasadori čovječnosti”. Kao jedan od primjera dobre prakse i jedna od vodećih palijativnih institucija u Hrvatskoj prepoznata je i Služba za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof, Opće bolnice Varaždin čiji su djelatnici sudjelovali u navedenom projektu kao i Udruga za palijativnu pomoć „Srce“ Novi Marof.